وبلاگ

بام سبز

 

بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، پوشانده می شود

لفظ بام سبز همچنین می تواند برای بامهایی که مفاهیم “معماری سبز” را مد نظر قرار می دهند

نظیر پانلهای خورشیدی و یا صفحات فتوولتائیک، بکار رود.

تاریخچه کاربرد بامهای سبز :

بامهای سبز مدرن با سیستم لایه های پیش ساخته برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ در آلمان به کار رفت.  بر اساس برآوردهای موجود، امروزه حدود ۱۰ درصد از کل بامهای آلمان، بام سبز می باشند. ایلات متحده نیز بامهای سبز قابل توجهی دارد، اما تعداد آنها به اندازه اروپا نیست.

بام خانه های ما قسمتی از خا ک و طبیعتی است که ما با ساختمان سازی به قتل رسانده ا یم.

فریدن رایش

روف-گاردن-بانک-اطلاعات-مشاغل-ساختمانی-شمال-تهران-مهرازینه-2

روف-گاردن-بانک-اطلاعات-مشاغل-ساختمانی-شمال-تهران-مهرازینه-3

ایده باغچه های روی سقف و کشت روی آ ن، در زما نهای قدیم ، تا سال۶۰۰قبل از میلاد مسیح توسط مردم بابل به کار گرفته می شد. در برلین ، در سال ۱۸۹۰سقفهای خانه های روستایی برای حفاظت ساختمان در برابر آتش ، با لایهای ازخاک پوشانده می شد. که در آن ، گیاهان نیز رشد می کردند. لوکوربوزیه اولین فرد در قرن حاضر بود که سقف سبز فراموش شده را مجددا به کار گرفت .

در زمینه معماری ، لوکوربوزیه خانه را ماشینی برای زندگی معرفی کرد. همانگونه که اتومبیل ماشینی برای حرکت است.

وی پنج اصل را برای ساختمان های مدرن معرفی کرد که عبارتند از :

– مرتفع ساختن بنا نسبت به زمین به کمک ستون

– بام مسطح و باغ روی بام

– پلان آزاد

– پنجره های طویل افقی و سرتاسری

– نمای آزاد و استفاده از سقف کنسول

از این پنج اصل چهار مورد آن به سرعت شایع شد و مورد استفاده در

کشورهای مختلف قرار گرفت ولی باغ های روی بام تا همین اواخر

که تحت لوای معماری سبزو پایدار به آن توجه شد مهجور باقی ماند .

مزایای بامهای سبز :

 • تامین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان –

به دلیل قراردادن حیاط و پاسیو

 • امکان پرورش میوه جات، سبزیجات و گلها
 • کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری) –

بویژه اگر بصورت شیشه ای بوده و بعنوان گلخانه و یا سیستم گرمایش غیرفعال خورشیدی عمل نماید.

بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۰۵ توسط Brad Bass از دانشگاه تورنتو انجام یافت، نشان داده شد

که بامهای سبز می توانند اتلاف گرمایش و مصرف انرژی را در زمستان به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.

 • کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری
 • افزایش محدوده زندگی (بامهای سبز می توانند بعنوان فضای تفریح، استراحت مورد استفاده قرارگیرند.)
 • کاهش سیلاب
 • تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا
 • کاهش و تعدیل شدت صداهایی که تا dB18 وارد ساختمان می شود و از آن خارج می شود به میزان dB3 یا بیشتر.
 • افزایش زیستگاه جانداران در مناطق مسکونی
 • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا.
 • بالا بردن طول عمر غشای بام (دو یا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعات UV مضر و صدمات آب و هوایی.
 • افزایش ارزش ملک .
 • کاهش هزینه نگهداری از سقف – کشت روی بام به شکل گسترده ، نوعی پوشش محافظ را تداعی میکند ، سطح کاشته شدهخود محافظت و نگهداری می شود و به عبارت دیگر ، نگهداری از بام به حداقل می رسد.
 • بهبود کفیت آب و هوا – تبدیل بام خانه ها به فضاهای سبز ، تبادل هوا بین مناطق با تراکم ساختمانی زیاد و فضاهای آزاد بین حومه آنان را بهبود بخشیده و باعث تنظیم رطوبت هوای مرکز شهر می شود . تراکم باعث بالا رفتن درجه حرارت و گرم شدن هوا در مراکز شهرهاست. درجه حرارت هوا در وسط شهر ۲ تا ۳ درجه گرم تر از حومه شهرها می باشد.

روف-گاردن-بانک-اطلاعات-مشاغل-ساختمانی-شمال-تهران-مهرازینه-4

معایب بامهای سبز :

 • نیاز به تقویت سازه بامهای موجود برای استقرار بام سبز و وجود این حقیقت که اغلب این بامها برای حضور انسان طراحی نمی شوند.
  • در برخی موارد، تطبیق طراحی این بامها با شرایط اقلیمی منطقه کاری دشوار است.
  • بامهای سبز همچنین نیازمند معیارهای سازه ای قابل قبول می باشند. بسیاری از بامهای موجود، بدلیل بار وزن ملزومات خاک و گیاهان برای دارابودن بام سبز مناسب نیستند. (در این بین یک دال بتنی در تبدیل به بام سبز بسیار کاراتر از دالهای چوبی یا فلزی است.)

 انواع بامهای سبـــز  (بسته به عمق متوسط کشت و میزان تاسیسات مورد نیاز) :

  متمرکز و فشرده :

بامهای سنتی سبز -نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی-نیازمند آبیاری، کوددهی و سایر مراقبتها -دارای محیط کشت ژرف و عمیق – در دسترس (می توانند به عنوان یک فضای باز در نظر گرفته شوند).

بام مرکز Manulife است که در بالای یک پارکینگ قرار گرفته است.بام سبز ۲ مناسبی با درختان بالغ و تنومندش، مستقر شده ۵ ساله ای که در جای است.

روف-گاردن-بانک-اطلاعات-مشاغل-ساختمانی-شمال-تهران-مهرازینه-5

نیمه متمرکز :

به عنوان سیستمهای خودنگهدار –نیاز به حداقل تاسیسات نگهداری-امکان قرارگیری در لایه بسیار نازکی از خاک-دارای محیط کشت سطحی و کم عمقی

گسترده یا وسیع  :         

به طور کلی در دسترس و مورد استفاده کارکردی نیست.

بام شرکتMountain Equipment نمونه ای از یک بام سبز گسترده می باشد که در سال ۱۹۹۸ ساخته شده است.

روف-گاردن-بانک-اطلاعات-مشاغل-ساختمانی-شمال-تهران-مهرازینه-6

اجزای تشکیل دهنده بامهای سبز :

 

 

روف-گاردن-بانک-اطلاعات-مشاغل-ساختمانی-شمال-تهران-مهرازینه-7

روف-گاردن-بانک-اطلاعات-مشاغل-ساختمانی-شمال-تهران-مهرازینه-8

 

۱۳۹۶/۰۴/۱۶ / توسط / در
چسب مگااستون
 • چسب مگااستون در نمای خشک و زیر ساخت های بتونی

امروزه زیبایی و نوع طراحی نماهای ساختمان ها و همچنین نحوه اجرای نماهای ساختمان نشان دهنده کلاس کاری، نوع فعالیت و حتی نوع فکر، مهندسان و طراحان آن پروژه  می باشد. از این رو مهندسان و معماران تراز اول پروژه ها و شرکت علاوه بر بهره گیری از روش های  نوین در  قسمت های مختلف ساختمان تلاش می کنند تا  در نحوه ی اجرای نمای پروژه  خود به گونه ای دست به طراحی و انتخاب بزنند تا نشان دهنده ماندگاری ، استقامت و زیبایی باشد و به طوری که  در کاهش هزینه و بالاتر بودن بهره وری و ماندگاری و مباحث  زیبایی ساختمان آنها به نوعی  این امر آشکار گردد.

سیستم های مدرن نماسازی که با نصب سنگ به روش خشک در دهه ۷۰ میلادی برای اولین بار در کشور آمریکا جهت آسمان خراش ها طراحی و مورد استفاده قرار گرفت یکی از روش های نوین و منطبق با استانداردهای جدید ساختمانی بود که این روشها در دهه ۷۰ شمسی در ایران اجرا شد که طی سالهای گذشته تا به امروز پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه ایجاد شده است.

سیستم اجرای نمای خشک و اتصال انواع سنگ های ساختمانی بروی آهن (فریم فلزی )، بتن و پلاستر سیمان

در این سیستم می توان عملیات اجرای نما  را با هر نوع سنگی و با هر ضخامتی بروی  هر نوع زیرساخت با استحکام بالا و تنها با استفاده از چسبهای اپوکسی (مگااستون) و بدون نیاز به هرگونه اسکوپ، پیچ ، روک پلاک و یا سیستم های سنتی همچون دوغاب و ملات اجرا نمود.

در این سیستم اگر زیرساخت  چنانچه دیوار سفالی ،بلوک سیمانی یا آجری ‌باشد، می توان تنها یک لایه پلاستر ماسه سیمان و چسب بتن  به ضخامت نهایتا ۲ سانت بروی آن اجرا نمود تا سطح زیرساخت استحکام لازم را جهت نگهداری و اتصال ازطریق چسب به سنگ و زیر ساخت را به وجود آورد و یا می توان با توجه به نوع سازه ساختمان، فرم فلزی کشیده و فرآیند اجرای نما را انجام داد.چنانچه دیوار نما بتنی یا دیوار برشی باشد در صورت شاقول و یا تراز بودن دیگر نیاز به انجام پلاستر نیست و میتوان هر نوع سنگی به هر ضخامتی را بروی آن مادام العمر اتصال داد.

 • مزایای کار بردی سیستم اجرای نمای خشک با چسب MegaStone

۱- عدم نیاز به نازک کردن و شیارزدن در سنگ مصرفی نما و جلوگیری از ضایعات و پرت سنگ در اجرا و همچنین کمک به استحکام و ضخامت سنگ مصرفی نما. (درصورتی که در سیستم اسکوپ  و دیگر روش های خشک جهت نگهداری سنگ حتماً باید حداقل ۴ میلی متر شیار در سنگ ایجاد گردد.)

۲- باتوجه به خاصیت الاستیسیته و خمیری شکل بودن محصول مگا استون می توان ناشاقولی سطح زیرساخت را از   ۳ الی ۵ سانتی متر برطرف نمود.

۳- باتوجه به اینکه نحوه اتصال سنگ به زیرساخت ازطریق ایجاد پیوند مولکولی بین سنگ و زیرساخت می باشد، عملاً سنگ نما حتی دراثر ضربه شدید از روی بدنه ساختمان جدا نشده. دراین سیستم وزن هر سنگ بر روی خود می باشد. (درصورتی که در سیستم اسکوپ و یا پیچ چنانچه به هر علتی سنگ از داخل کشوئی شکسته و یا رها شود، ازبدنه ساختمان جدا و به پائین می افتد).

۴- سرعت اجرائی بسیار بالا؛ به نحوی که هر تیم اجرایی دونفره در این سیستم قابلیت اتصال واجرای حداقل ۳۰ الی ۴۵ مترمربع اجرای عملیات سنگ کاری را دارا می باشند.

(درصورتی که در سیستم های سنتی و دیگر روش های خشک  حداکثر ۱۰ الی ۱۵ متر در روز می باشد).

۵- کاهش چشم گیر و قابل توجه هزینه اجرائی دستمزد دراین سیستم به خصوص در متراژ های بالا بسیار قابل اهمیت می باشد. به نحوی که هزینه دستمزد دراین سیستم اجرائی کمتر از یک سوم هزینه دستمزد های مذکور می باشد.

۶- اتصال مادام العمر سنگ و مقاومت سنگ در برابر ارتعاشات و زلزله،عدم افتادن سنگ از روی نما حتی در لرزش‌های سازه ای، مقاومت بالا در برابرانقباضات و انبساط طولی و عرضی در اثر حرارت و غیره.

۷- تحمل شوک حرارتی ۱۲۵ درجه سانتیگراد

۸- عدم نیاز به آهن کشی و یا فرم فلزی مازاد بر روی سازه و اسکلت ساختمان و عدم نیاز به مصرف دوغاب و ملات  خود دلیل محکمی بر اصل سبک سازی نما می باشد.

۹- امکان اتصال انواع سنگ های ساختمانی از قبیل (گرا نیت ، تراورتن و یا سرامیک های پورسلان سنگ های مصنوعی …….) و حتی سنگ های سایز بزرگ (اسلب) بصورت زیر سقفی

۱۰- امکان sort نمودن سنگ حتی بعد از اتمام پروژه سنگ کاری.

دراین سیستم چون وزن هر سنگ بر روی خود و در جای خود می باشد، عملاً بعد از اتمام سنگ کاری و بازدید نمای کلی چنانچه sort رنگی و یا کیفیتی در هر نقطه ای تداخل و یا ایرادی داشته باشد، می توان سنگ را جدا نموده (سنگ باید خرد شود و با دستگاه فرز جدا شود) و سنگ با کیفیت رنگی و کیفی بالاتری جایگزین گردد.

 • مشخصات فنی چسب MegaStone

چسب مگا استون با پایه اپوکسی با قدرت اتصال بالا  جهت اجرای نمای خشک و چسباندن انواع مختلف سنگ های ساختمانی بر روی انواع مختلف زیر ساخت ها تولید گردیده است. چسب مگا استون دارای ساختار دو جزئی می باشد. چسب فوق ماده ای خمیری شکل بوده و در صورت ترکیب ماده ای جامد می شود که در برابر سایر مواد شیمیایی کاملاً مقاوم بوده و به جهت سختی بسیار بالا، عملاً با سطح سنگ و زیرساخت یک پیوند شیمیایی و مولکولی همیشگی ایجاد می نماید.

چسب خمیری شکل مگا استون با توجه به انعطاف پذیری بالا، از نظر شیمیایی خنثی می باشد و با مرور زمان دچار هیچ گونه تغییری نمی شود.

 

بانک اطلاعات مشاغل ساختمانی شمال تهران مهرازینه شرکت آرین تجارت مرجان چسب مگا استون

 •   نحوه اجرا :

۱ –  زیرسازی : چسب بر روی هر زیر ساخت مستحکمی (فریم فلزی ، بتن ، پلاستر ماسه و سیمان واتصالات سنگ به سنگ و …) قابل اجرا می باشد. برای گرفتن ناشاقولی و هم سطح نمودن و همچنین بالابردن استحکام در نماهای بلوک سیمانی و آجری و۳d  پنلها از کرو بندی ویا پلاستر با ترکیب (ماسه ، سیمان و چسب بتن ) ویا فریم فلزی استفاده شود .همچنین برای کارگذاری نبشی های فلزی برروی سنگ های شمش و اسلب می توان از این چسب استفاده نمود .

بانک اطلاعات مشاغل ساختمانی شمال تهران مهرازینه شرکت آرین تجارت مرجان چسب مگا استون

 

۲ – آماده سازی چسب : با دو کاردک مجزا اط پارت A و B   به مقدار مساوی برداشته وبر روی یک سطح تمیز مخلوط می کنیم آنقدر به هم زده تا خمیر یک دست ویک رنگ بدست آید.

بانک اطلاعات مشاغل ساختمانی شمال تهران مهرازینه شرکت آرین تجارت مرجان چسب مگا استون

 

۳ – لقمه گذاری : با کاردک به اندازه کافی از چسب مخلوط شده را برداشته ولقمه ها در فواصل مناسب و مساوی از هم قرار داده و سنگ را می چسبانیم ( در فریم های فلزی لقمه های چسب بر روی فرم قرار میگیرد وسطحی که چسب بر روی آن قرار دارد باید با سنگ فرز ساییده شود .)

بانک اطلاعات مشاغل ساختمانی شمال تهران مهرازینه شرکت آرین تجارت مرجان چسب مگا استون

۴ – چسباندن سنگ : سنگ را بعد از لقمه گذاری و بر روی زیر ساخت از پیش تعیین شده ورگلاژ می شود.

بانک اطلاعات مشاغل ساختمانی شمال تهران مهرازینه شرکت آرین تجارت مرجان چسب مگا استون

 

 • ضما نت نامه و تاییده های فنی:

شایان ذکر است چسب مگا استون تنها دارنده استاندارد اپوکسی در ایران می باشد .

تاییده و دریافت گواهی نامه مرکز بازرسی بین المللی SGS  .

تاییده آزمایشگاه و پژوهشگاه پلیمر رازی

دریافت تاییده  مرکز تحقیقات وزارت مسکن و شهر سازی ایران .

همچنین این شرکت رنگ و رزین الوان دارای واحد کنترل کیفیت مرجع در حوزه اپوکسی می باشد .

تاییده فنی از پروژهای  ماندگار و تاریخی  همچون حرم مطهر امام خمینی ره ، مصلای تهران، مسجد جمکران ، فرش باستانی راه ابریشم و پروژه بازار بزرگ ایرانIran Mall

 

 • اسکوپ مگااستون محصولی جدید از مگااستون

بانک اطلاعات مشاغل ساختمانی شمال تهران مهرازینه شرکت آرین تجارت مرجان اسکوپ مگااستون

با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد فرایند اجرایی اتصال سنگ بروی نما در پروژه های عمرانی و ساختمانی با سیستم سنتی و منسوخ شده دوغاب و ملات در حال انجام می باشد و با توجه به محدودیت های اجرایی این سیستم در بسیاری از موارد اجرایی مشاهده می گردد که با وجود ابعاد و نوع سنگ های کاربردی در نما، مجریان مبادرت به استفاده از اسکوپ های فلزی و سیمی جهت اتصال و بالابردن سطح استحکام و گیرایش سنگ بروی نما می نمایند که خود معایب و مشکلات متعددی را اعم از شیار زدن سنگ و عبور دادن سیم و ضمانت کم اجرایی را به همراه دارد ، و شاهد آن هستیم با همه تلاشی که انجام می پذیرد سنگ های اسکوپ خورده به علت نا کارامدی این سیستم از روی نمای ساختمان رها می گردد.

از این رو کارشناسان و مجریان اینشرکت مبادرت به طراحی و تولید ۲ مدل اسکوپ نموده اند که بسیار کاربردی تر وبا دوام و گیرایش بالاترنسبت به سیستم های قبلی می باشد.

 • اسکوپ مگا استون

این محصول در ۲ مدل با هدف کاربرد در سنگ های کف و دیوار تهیه و تولید گردیده .

 • اسکوپ مگا استون دیواری :

این اسکوپ با زاویه ۴۵ درجه قابلیت آن را داشته که بروی انواع سنگ ههای ساختمانی بدون نیاز به شیار زدن و یا سیم رد کردن با چسب مگا استون اتصال مادام العمر برقرار کند و بعد از اتصال تاج اسکوپ داخل دوغاب ریخته شده به پشت سنگ فرو رفته و با توجه به زاویه موجود ممانعت از جدا شدن سنگ در دراز مدت را بهمراه می اورد.

 • اسکوپ مگا استون کف :

این اسکوپ با زاویه ۷۵ درجه با چسب مگا استون قابلیت آن را داشته تا بروی انواع سنگ های ساختمانی بدون نیاز به شیار زدن و سیم رد کردن اتصال مادام العمر برقرار نماید و اسکوپ فوق با زاویه منفی همچون میخ فلزی داخل ملات کف فرو رفته.

 • طریقه مصرف :

ابتدا مقداری از چسب مگا استون را بروی قسمت پایینی و ساب خورده اسکوپ قرار داده و سپس اسکوپ همراه با چسب بروی سنگ قرارمی گیرد ،چسب مگا استون با پایه اپوکسی و مقاومت کششی بالا (۲۵ مگا پاسگال ) قابلیت ان را داشته تا با سطح اسکوپ فلزی و سطح سنگ پیوند مولکولی و یک اتصال مادم العمر برقرار نماید .

شایان ذکر است اسکوپ فوق حتما بروی سطح اصلی سنگ قرار گیرد ، بروی سنگ هایی که در پشت ان توری رزین موجود می باشد باید نقاطی که اسکوپ قرار میگیرد توری رزین موجود با سنگ ساب برداشته شود.

مقدار مصرف با توجه به ابعاد سنگ متفاوت بوده اما فواصل هر اسکوپ حدودا باید ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر از یکدیگر قرار گیرد.

 • مزایای کاربردی :
 • عدم نیاز به شیار زدن پشت سنگ
 • اتصال مستقیم اسکوپ با چسب مگا استون بروی سنگ
 • سرعت عمل اجرایی بالاتر
 • دوام و ماندگاری مادام العمر
 • گیرایش بالا در داخل دوغاب و ملات بعلت وجود زوایه در اسکوپ
 • هزینه بسیار کم
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ / توسط / در
میلگرد کامپوزیتGFRP

میلگرد کامپوزیتGFRP ، پلیمرهای مسلح شده با الیاف با مقاومت کششی بالا از جمله الیاف شیشه GFRP یکی از بهترین مواد کامپوزیتی در زمینه های مختلف شناخته شده و کاربرد دارند. به عنوان مثال امروزه تولید مقاطع بتنی سبک، پر مقاومت و با دوام با میلگردهای GFRP بسیار مرسوم شده است.

کاربردهای میلگرد کامپوزیت GFRP

به دلیل مقاومت طبیعی در برابر خوردگی، آرماتور GFRP و یا میلگردهای کامپوزیت FRP برای سازه هایی که در معرض خوردگی قرار دارند، مانند سازه های دریایی، اسکله ها، عرشه پل ها، و سازه هایی که در معرض نمک های یخ زدا قرار دارند بسیار مناسب می باشند.

همچنین بعلت خاصیت غیر مغناطیسی آرماتور GFRP و یا میلگردهای کامپوزیت GFRP بکاربری آن ها در تجهیزات حساس مانند میدان های الکترومغناطیس و بخشهایMRI  بیمارستانها مناسب تر از میلگردهای فولادی می باشد.

در زیر به تعدادی از کاربری های آرماتور FRP و یا  میلگرد GFRP اشاره شده است:

 1. کاربرد میلگرد کامپوزیتGFRP درتاسیسات فاضلاب مانند تصفیه خانه ها، کلاریفایر (Clarifier) ، منهول (Manhole)، چربی گیر (Grease Trap)
 2. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در کانال ها و لوله های بتنی هدایت فاضلاب، پساب های صنعتی و مواد شیمیایی
 3. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در سازه های بتنی اسکله ها و سازه های دریایی(Marine and Offshore)
 4. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در سازه های مجاور دستگاههای MRI در مراکز بهداشتی و درمانی
 5. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP در آرماتوربندی لایه های فوقانی در عرشه (Deck) پلها در مناطق سردسیر و زیر سازی های بتن مسلح (RCC)
 6. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در دیواره موقت بتنی در داخل تونل های مترو (Soft Eye)
 7. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  نیلینگ و تحکیم خاک
 8. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  شمع (Pile) های داخل خاک و آب
 9. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  کانال های روباز (Culvert) و لوله های بتنی هدایت آب
 10. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  بلوکهای بتنی پیش ساخته جاده ای (new jersey)
 11. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  ساختمانهای پیش ساخته بتنی برای استفاده موقت
 12. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  پانل های پیش ساخته نما (GRC)
 13. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  دیوارهای پیش ساخته، ستونها و فونداسیون  پیش ساخته برای دیوارکشی و محوطه سازی
 14. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  تیرهای برق و تیرهای جایگزین دکل های انتقال نیرو
 15. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  اتاقک پست برق پیش ساخته بتنی
 16. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  آرماتوربندی کف پارکینگ ها و سالن های صنعتی
 17. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  کف کاذب و سقف کاذب بتنی
 18. کاربرد میلگرد کامپوزیت GFRP  در  ساخت کول

طراحی با میلگرد کامپوزیت GFRP

میلگردهای کامپوزیتGFRP  دارای رفتار متفاوتی با میلگردهای فولادی می باشند. بنابراین فلسفه طراحی ساختمان های بتنی با استفاده از میلگردهای کامپوزیتGFRP  دارای تغییراتی نسبت به میلگردهای فولادی است. میلگردهای فولادی دارای یک رفتار تقریباً ایزوتروپیک می باشند ولی میلگردهای کامپوزیتGFRP  ناهمسانگرد هستند و دارای خصوصیات برتر (مقاومت کششی بالا) فقط در جهت اصلی الیاف می باشند.

بعلاوه مصالح کامپوزیتFRP  دارای رفتار الاستیک خطی می باشند و از خود رفتار جاری شدن (وارد شدن به مرحله پلاستیک) مانند فولاد نشان نمی دهند. از این رو روش های طراحی باید کمبود شکل پذیری در سازه های مقاوم شده با میلگردهای FRP را در نظر بگیرد.

بدلیل اینکه میلگردهای کامپوزیتFRP  دارای یک رفتار غیر شکل پذیر می باشند، استفاده از میلگردهای کامپوزیت FRP باید محدود به سازه هایی شود که مهمترین مشکل آن خوردگی و یا مشکلات الکترومغناطیسی می باشد.

خصوصیات و رفتار مکانیکی میلگرد کامپوزیت GFRP

*رفتار کششی میلگرد کامپوزیت GFRP

زمانی که بارگذاری در جهت کشش انجام می شود مصالح کامپوزیتFRP  دارای رفتار پلاستیک قبل از شکست نمی باشند. رفتار کششی مصالح   FRP شامل نوع الیاف، به وسیله رابطه تنش-کرنش خطی الاستیک تا شکست مشخص می شود.

مقاومت کششی و سختی میلگردهای کامپوزیتFRP  به چندین عامل بستگی دارد . بدلیل اینکه الیاف در میلگرد کامپوزیتFRP  عضو اصلی باربر هستند نوع الیاف، جهت قرارگیری و مقدار الیاف در وهله اول حاکم بر خصوصیات کششی میلگرد می باشد. مقاومت و سختی متفاوتی در میلگردهایی با درصد حجم الیاف مختلف با سطح مقطع یکسان پدیدار می شود. میزان سخت شدن، محل ساخت و کنترل کیفیت در خصوصیات مکانیکی میلگرد نیز تاثیر می گذارد.

*رفتار فشاری میلگرد کامپوزیت GFRP

بطور کلی، تکیه کردن به مقاومت میلگردهای FRP در برابر تنش های فشاری توصیه نمی شود.حالت شکست برای میلگرد کامپوزیتFRP  که تحت فشار طولی قرار گرفته است می تواند شامل شکست کششی جانبی، ریز کمانش های الیاف یا شکست برشی شود.مدول الاستیسیته فشاری میلگردهای FRP معمولاً از مدول الاستیسیته کششی آنها پایین تر می باشد.

*رفتار چسبندگی میلگرد کامپوزیت GFRP

عملکرد چسبندگی میلگرد کامپوزیت FRP، به طراحی فرآیند تولید، خصوصیات میلگرد و شرایط محیطی بستگی دارد.
برای مهار یک میلگرد در بتن، نیروی چسبندگی می تواند به وسیله عوامل زیر منتقل شود:

-مقاومت فصل مشترک چسب که چسبندگی شیمیایی نامیده می شود.

-مقاومت اصطکاک در فصل مشترک در برابر لغزش.

-درگیری مکانیکی میلگرد و بتن بدلیل نامنظمی سطح.

سایز میلگرد کامپوزیت GFRP

میلگرد های کامپوزیت GFRP که در بازار بنام آرماتور FRP هم نامیده می شوند، در سایز های مختلف تولید می شوند.

اندازه میلگردهای) FRP آرماتور (FRP  موجود در انبار که بر اساس سفارش و بصورت فوری قابل تحویل هستند بشرح زیر می باشند:

– میلگرد) GFRP آرماتور (FRP  به قطر ۴ mm   به طول ۵۰m  بصورت رول قابل حمل

– میلگرد GFRP (آرماتورFRP  ( به قطر  ۶ mm به طول ۵۰ m بصورت رول قابل حمل

– میلگرد GFRP (آرماتور (FRP  به قطر ۷mm به طول ۵۰ m بصورت رول قابل حمل

– میلگردGFRP  (آرماتور (FRP  به قطر۸ mm به طول ۵۰ m بصورت رول قابل حمل

– میلگرد GFRP (آرماتور (FRP  به قطر ۱۰mm به طول ۵۰ m بصورت رول قابل حمل

– میلگرد GFRP (آرماتور (FRP  به قطر ۱۲mm به طول ۱۲ m بصورت شاخه

– میلگرد GFRP (آرماتور (FRP  به قطر ۱۴mm به طول ۱۲ m بصورت شاخه

– میلگرد GFRP (آرماتور (FRP  به قطر ۱۶mm به طول ۱۲ m بصورت شاخه

قیمت میلگرد کامپوزیت GFRP

قیمت و بهای واحد میلگردهای کامپوزیتFRP  (آرماتور FRP) در بسیاری از پروژه ها، اقتصادی تر از میلگردهای فولادی (آرماتور معمولی) می باشد.

میلگرد کامپوزیت GFRP

میلگرد کامپوزیت GFRP

میلگرد کامپوزیت GFRP

میلگرد کامپوزیت GFRP

میلگرد کامپوزیت GFRP

میلگرد کامپوزیت GFRP

میلگرد کامپوزیت GFRP

۱۳۹۶/۰۱/۰۷ / توسط / در
انواع سقف های آلومینیومی

سقف کاذب مشبک تایل، تایل آلومینیومی

سقف‌های کاذب مشبک ( تایل آلومینیومی ) ، سقف‌هایی با اجرا سریع هستند که به واسطه استفاده از انواع تایل های آلومینیومی ۶۰×۶۰ و ۳۰×۳۰ بدون نیاز به پیچ کردن تایل به سپری و عدم نیاز به بتونه‌کاری از سرعت اجرایی بالایی برخوردار هستند. به راحتی قابل ترمیم و مرمت بوده و فضای تاسیساتی پشت سقف کاذب مشبک قابل دسترسی می‌باشد. اگر در سقف‌های مشبک از انواع تایل‌های روکش‌دار و یا تایل‌های PVC و یا آلومینیومی استفاده کنید نیازی به رنگ‌آمیزی سقف نخواهید داشت.

هر یک از این سقف‌های کاذب و یا تایل آلومینیومی در جای مخصوص خود نصب می‌شوند. مثلاً در جایی که در پشت سقف کاذب رطوبت و یا لوله تاسیسات رد شده و امکان تعریق وجود داشته باشد از تایل روکش PVC پشت فویل‌دار استفاده می‌کنند و در مکان‌هایی که سقف کاذب، معمولی و فقط حکم پوشش تزئیناتی را دارد از تایل ساده رنگ شده و یا تزئینی استفاده می‌گردد. همچنین در جایی که سقف کاذب آکوستیک باشد باید برای آن از تایل پانچ‌دار استفاده کنیم که در این مورد می‌توان برای سقف کاذب پانچی از تایل منظم، نامنظم، و یا مربعی استفاده کرد که این نوع سقف کاذب یا تایل آلومینیومی بهترین نوع آکوستیک می‌باشد.

این نوع سقف شامل انواع مختلف زیر می‌شود:

۱- سقف کاذب مشبک فلزی :

– سقف کاذب فلزی با تایل آلومینیومی ساده که در این نوع، سقف را به صورت یک فلت ساده یکپارچه می‌بینیم.

– سقف کاذب فلزی با تایل آلومینیومی تمام پانچ که مزیت این نوع، جذب صوت بالای آن بوده که در پشت تایل‌های این سقف کاذب از یک لایه نمد مانند استفاده شده که خود به عنوان عایق و محافظ برای عبور حشرات و رطوبت از منافذ سقف محسوب می‌شود که خود مزیت بسیار بالایی است.

– سقف کاذب با تایل آلومینیومی و فلزی نیم پانچ که از جلوه خوبی برخوردار است و سوراخ‌ها بصورت منظم در وسط تایلها قرار می‌گیرد. این نوع سقف کاذب به سه صورت ساده، با تایل لبه‌دار و با سپری مخفی وجود دارد.

از مزایای این نوع سقف، داشتن پایداری بیشتر نسبت به انواع دیگر است. بطورکلی این نوع از سقف‌ها جایگزین سقف کاذب‌های سنتی قدیم مانند رابیتس‌کاری و سقف کاذب گچی می‌باشد.

۲- سقف کاذب با تایل گچی روکش PVC

۳-سقف کاذب با تایل گچی روکش PVC و پشت فویل آلومینیوم

۴- سقف کاذب با تایل گچی ساده

سقف‌های مشبک (Click) سقف‌هایی با قابلیت اجرایی سریع و آسان بوده و در این ساختار می‌توان از انواع صفحات موجود مانند تایل‌های گچی سوراخ‌دار (اکوستیک)، ساده با پوشش و بدون پوشش و انواع تایل‌های آلومینیومی استفاده کرد. سازه سپری شکل با فاصله محور تا محور ۶۰۰ میلیمتر جزء اصلی این ساختار را تشکیل می‌دهد که بوسیله آویز قابل تنظیم به سقف اصلی متصل می‌گردد.

توالی اجرای سقف کاذب مشبک تایل:

بهترین زمان برای اجرای سقف کاذب گچ برگی یا شبکه‌ای پس از انجام کاشی دیوارها و گچ سفید دیوارها می‌باشد. باید در نظر داشت که کلیه تاسیسات عبوری از سقف، قبل از اجرای سقف کاذب انجام شده باشد.

اجرای نمای کامپوزیت

نمای بالایی سقف کاذب مشبک تایل به همراه سازه نگهدارنده

لوور آلومینیومی

مشخصات کلی  لوور آلومینیومی:
 •     این سقف از انواع سقف های باز یا  Exposeمی‏باشد که به صورت نواری اجرا می شود.
 •     متشکل از پروفیل های آلومینیومی با مقطع مستطیل شکل با زیرسازی مخصوص این محصول.
 •     برای زیبایی و نمود بیشتر بایستی سطح پشت سقف توسط رنگ سیاه گردد.
 •     به فاصله‏ی تیغه‏ها گام گفته می‏شود، این اندازه از ۸ تا ۴۰ سانتی ‏متر قابل تنظیم است.
 •     ارتفاع استاندارد شامل دو سایز ارتفاعی ۱۰ و ۲۰ سانتی‏ متر می باشد (تولید ارتفاع خاص نیز مقدور است)

مزایا و نقاط قوت لوور آلومینیومی:

 •     زیبایی و شکیل بودن سقف نهایی و ایجاد فضایی مدرن
 •     امکان دسترسی آسان به فضای زیر سقف در دوران بهره‏برداری با توجه به باز و بست آسان پروفیل ها
 •     امکان تولید سایزهای خاص ارتفاعی بر اساس نیاز و سفارش مشتری
 •     ضد حریق بودن سقف نهایی
 •     قابلیت رنگ آمیزی به صورت دکورال و همچنین پاودِر کوتینگ بر اساس کد رال رنگ
 •     ایستایی و استحکام بالای سقف تمام شده

محدودیت های لوور آلومینیومی:

 •     عدم ایجاد فضای آب بند (Isolated)
 •     با توجه به قیمت متریال آلومینیوم، قیمت تمام شده تولید محصول بالاتر از سایر محصولات می‏باشد

نحوه نصب و پیاده سازی لوور آلومینیومی:
کریر اصلی و نگه دارنده لوور آلومینیومی از نوع گالوانیزه می باشد که به صورت مستقیم از سقف اصلی قابلیت آویزگیری دارد. برای آویزها میتوان از پروفیل آهنی، سازه های گالوانیزه، ناودانی، مفتول رزوه ای (راد) استفاده نمود. پس از نصب مهارهای اصلی و کریر بر روی آن ها نوبت به نصب تیغه ها می رسد، با توجه به سیستم اختصاصی که برای این محصول طراحی شده، عملیات نصب نیز با سهولت و سرعت بالا انجام میگیرد. با توجه به نصب مستقیم پروفیل بر روی کریر و آویزگیری مستقیم کریر از سقف اصلی از نکات مهم در عملیات نصب رعایت تراز سقف (ریسمانی بودن) پیش از نصب پروفیل ها می باشد.
نگهداری و تعمیرات لوور آلومینیومی:
با توجه به پایایی و استحکام بالای سقف کاذب لوور آلومینیومی پره ای امکان نظافت و تمیزکاری تیغه ها به راحتی روی سطح تمام شده وجود دارد. همچنین در صورت نیاز به ترمیم به هر دلیل ممکن به دلیل سادگی باز و بست لوور آلومینیومی نیاز به نیروی اجرایی آموزش دیده نبوده و امکان ترمیم و تعمیر سقف در هر نقطه از آن به راحتی وجود دارد.

لوور آلومینیومی

سقف کاذب گریلیوم

سقف کاذب گریلیوم از انواع سقف های باز می باشد که نمای آن بصورت حفره های مربع یا مستطیل شکل دیده می شود، این حفره ها از ابعاد ۳*۳ سانتیمتر تا اندازه ۶۰*۶۰ سانتیمتر تولید می گردد, اندازه حفره ها با توجه به ابعاد آن تغییر می نماید. تیپ های مختلف گریلیوم از پرسکاری، خمکاری و رنگ آمیزی ورق های مختلف به ضخامت های ۰/۴ و ۱/۵ میلیمتر تولید میگردد. این سقف با توجه به حفره هایش از خاصیت آکوستیکی بالایی برخوردار است.

مزیت سقف کاذب گریلیوم  در نمای آخر اینطور است که هیچ گونه متعلقات سقف ( بجز چراغ ) دیده نمی شود، چون می توان در پشت سقف آن را کار کرد، مثل دریچه ها ، کانال ها ، دتکتور ها و …… و دیگر موارد. معمولاً سقف کاذب گریلیوم را بصورت منفرد و یا ترکیبی با سقف های دیگر اجراء می کنند .

این نوع سقف را بصورت پره ای  و یا بافل نیز می توان  اجراء کرد ، زیر سازی سقف  گریلیوم  مانند سقف های دیگر بصورت سیستم آویز است، که با سیم مفتول و یا زنجیر این کار انجام می گردد.

سقف کاذب گریلیوم

سقف کاذب گریلیوم پره ای

 گریلیوم پره ای

مشخصات کلی گریلیوم پره ای:
این سقف از انواع سقف های باز می‏باشد که به صورت باکس‏های طولی – نواری اجرا می شود. با علم بر اینکه یکی از دلایل نصب سقف های کاذب پوشش تأسیسات پشت سقف و دسترسی آسان به فضای پشت آن می باشد، این نوع سقف یکی از راحت ترین مکانیزم های باز و بست در میان سقف های کاذب را دارا است و در صورت نیاز دسترسی به هر نقطه از سقف به راحتی امکان باز نمودن و نصب مجدد هر یک از تیغه ها وجود دارد.
مزایا و نقاط قوت گریلیوم پره ای:

 •     دسترسی آسان به فضای زیر سقف
 •     آکوستیک نمودن فضای کاربری به دلیل طراحی مشبک در قالب باکس های طولی – نواری
 •     زیبایی چشمگیر سقف نهایی
 •     اجرای راحت سیستم نورپردازی و کمک به سیستم تهویه
 •     باز و بست نمودن این سقف در مقایسه با سیستم گریلیوم ساده‏تر است
 •     قابلیت رنگ آمیزی به صورت دکورال و همچنین پاودِر کوتینگ بر اساس کد رال رنگ

محدودیت های گریلیوم پره ای:

 •     تولید این محصول حداکثر تا طول ۲.۳۰ متر امکان پذیر است
 •     بهترین حالت نصب این سیستم به صورت عرضی می باشد
 •     برای اجرای بهتر این سقف نیاز به اجرای زیر سازی آهنی می‏باشد

نحوه نصب و پیاده سازی گریلیوم پره ای:
به دلیل نصب مستقیم کریرِ سقف گریلیوم پره ای بر روی زیرسازی اصلی (آهنی – گالولنیزه) رعایت تراز این سیستم بایستی کاملاً دقیق و منطبق بر کد ارتفاعی درخواستی کارفرما  صورت پذیرد. با توجه به ابعاد فضای مورد نظر امکان اجرای زیرسازی اصلی هم به صورت طولی و هم به صورت شبکه ای با استفاده از قوطی های ۲۰×۲۰ ، ۳۰×۳۰ و ۱۰×۳۰ یا زیرسازی استاندارد گالوانیزه وجود دارد. پس از اجرای زیرسازی اصلی نوبت به نصب کریِرهای سقف می باشد که به صورت عمود بر سقف کاذب گریلیوم پره ای به زیرسازی اصلی پیچ می شوند. نکته قابل توجه در هنگام نصب کریِرها در نظر گرفتن فاصله نصب اولین و آخرین تیغه از ابتدا و انتهای دیوار تمام شده و همچنین رعایت دقیق اصل قرینگی در سقف گریلیوم پره ای تمام شده با در نظر گرفتن گام تیغه ها می باشد.
نگهداری و تعمیرات :
با توجه به پایایی و استحکام بالای سقف کاذب گریلیوم پره ای امکان نظافت و تمیزکاری تیغه ها به راحتی روی سطح تمام شده وجود دارد. همچنین در صورت نیاز به ترمیم به هر دلیل ممکن به دلیل سادگی باز و بست گریلیوم پره ای نیاز به نیروی اجرایی آموزش دیده نبوده و امکان ترمیم و تعمیر سقف در هر نقطه از آن به راحتی وجود دارد.

سقف کاذب گریلیوم پره ای

سقف کاذب دامپا

سقف کاذب آلومینیومی دامپا از فرم دادن کویل آلومینیومی در مدولهای۱۰و۲۰سانتیمتر و در رنگهای متنوع بصورت کوره ای مایع و یا پودری الکترواستاتیک تولید میگردد.

سقف کاذب آلومینیومی، دامپا از ورق کویل آلومینیومی به ضخامت ۰/۵ تا۰/۷ میلیمتر تولید میگردد از خواص سقف کاذب زیبایی و دسترسی آسان به تاسیسات زیر سقف کاذب و آکوستیک بودن آن می باشد.

انواع سقف کاذب دامپا

الف-سقف کاذب دامپای ساده:

سقف کاذب دامپای ساده در مدول های ۱۰ سانتیمترو ۲۰سانتیمتر بطول حداکثر ۶ متر تولید و مورد استفاده قرار میگیرد.

ب-سقف کاذب دامپای سوراخدار:

سقف کاذب دامپای سوراخدار ۱۰و۲۰ سانتیمتر از ورق پانچ شده آلومینیومی با سوراخ های یک میلیمتر و دو میلیمتر تولید می گردد. این سوراخ ها از پشت بوسیله کاغذ سیاه رنگ و یا لایه نمدین پوشانده می شود که علاوه بر زیبایی بیشتر سبب آکوستیک بودن این سقف نیز میگردد.

نمای بالایی از سازه و باند سقف کاذب دامپای آلومینیومی

سقف کاذب لوکسالون ۸۴-R

 باند لوکسالون ۸۴Rاز فرم دادن ورق کویل آلومینیومی به عرض۱۱۱میلیمتر و به ضخامت ۰/۵ تا۰/۷ میلیمتری باند هائی با مقطع خاص ۸۴ میلیمتر تولید میگردد.این باندها در طول حداکثر ۶متر و با رنگ های متنوع کوره ای مایع و یا پودری الکترواستاتیک قابل ارائه می باشد . باند های لوکسالون ۸۴-Rپس از نصب با ایجاد شکاف ۱۶میلیمتری نسبت بهم بصورت خطوط موازی با مدول ۱۰سانتیمتر دیده می شود.سقف کاذب لوکسالون خود به سه دسته زیر تقسیم می گردد.

۱-سقف کاذب باز (بدون مغزی)
در روش سقف کاذب باز، نصب باندهای لوکسالون روی زیر سازی مخصوص بصورت موازی با فاصله ۱۶میلیمتر از یکدیگر نصب میگردد. شکاف حاصل از فاصله دو باند باز که باعث تبادل هوای داخل و پشت سقف کاذب می گردد.

۲-سقف کاذب بسته
در روش سقف کاذب بسته، نصب فاصله شکاف بین باندها با پروفیل مغزی به دو صورت صاف یا معکوس پوشانده می شود.

۳-سقف کاذب شیبدارکرکره ای
باندهای۸۴Rرا می توان با استفاده از زیرسازی مخصوص بصورت شیبدار کرکره ای نصب نمود.

سقف-کاذب-لوکسالون

اجرای نمای کامپوزیت

 مشخصات کلی ورق کامپوزیت :

ورق کامپوزیت برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ توسط کشور آلمان ابداع گردید. استقبال و کاربرد فراوان این محصول در نما بیانگر کیفیت بالا و برآورده نمودن ملزومات مورد نیاز طراحان، مهندسین و کاربران می باشد. ورق کامپوزیت متشکل از دو لایه ورق آلومینیومی در سطوح پیرامونی و یک لایه پلی اتیلن در وسط می باشد و اتصال این سه لایه از طریق چسب پلیمر صورت می گیرد. لایه خارجی دارای یک پوشش آستر اپوکسی رزین و یک لایه PVDF جهت تثبیت رنگ می باشد. روی سطح محصول نهایی با یک لایه فیلم جهت محافظت پوشش داده می شود.

تکنولوژی ساخت لایه میانی بر اساس نوع کاربری و حساسیت پروژه می تواند تغییر کند، این دسته بندی شامل:

پلی اتیلن – سیاه رنگ
پلی اتیلن بازیافتی – سیاه رنگ
لایه میانی ضد حریق B1 – سفید رنگ
لایه میانی ضد حریق A2 (از جنس هیدروکسید آلومینیوم مربوط به مواد هموژن  یا غیرکامپوزیت) – سفید رنگ
البته در حالت کلی لایه میانی پلی اتیلن ورق کامپوزیت غیر قابل اشتعال است اما بسته به حساسیت و ریسک وجود مواد قابل اشتعال در پیرامون این محصول از لایه میانی ضد حریق A1 یا B2 استفاده می شود.
ضخامت کلی برابر با ۴ میلیمتر می باشد، ضخامت لایه های آلومینیومی معمولاً برابر بوده و در موارد خاص بین ۳۰ تا ۵۰ میکرون تغییر می کند. ابعاد محصول متغیر است اما متداول ترین ابعاد آن ۳۲۰۰ در ۱۲۵۰ میلیمتر  (معادل ۴ متر مربع) می باشد.

موارد کاربرد ورق کامپوزیت :

عمده کاربرد ورق کامپوزیت در نما و دکوراسیون می باشد برخی از فضاهایی که از ورق کامپوزیت در آنها زیاد استفاده می شود در زیر لیست شده اند:
نمای ساختمان ها و برج ها بدون محدودیت کاربری
به عنوان پوشش دکوراتیو داخلی مجتمع های تجاری
استندها و جایگاه های عرضه سوخت خودرو
تابلوهای تبلیغاتی و بیلبوردهای تجاری
پوشش با دوامی برای پایانه های مسافربری، فرودگاه‏ ها و تونل ها
ترمیم و بازسازی نمای ساختمان ها

مزایا و نقاط قوت ورق کامپوزیت :

ورق کامپوزیت جزء مصالح سبک دسته بندی می شود چراکه وزن حدودی هر متر مربع از محصول کامپوزیت تنها ۵ کیلوگرم می باشد این میزان وزن در قیاس با سایر متریال از قبیل سنگ، سیمان و حتی شیشه دارای سیک ترین وزن ممکن است. (۹۰% سبک تر از سنگ گرانیت، ۶۵% سبک تر از سیمان و ۵۰% سبک تر از شیشه). این مهم کمک شایانی برای شاخص سبک سازی ساختمان می باشد. چراکه کاهش وزن لرزه ای ساختمان به صورت متقابل موجب کاهش نیروی زلزله و بهینه سازی المان های سازه ای ساختمان شده و همچنین فارغ از ریسک زلزله باعث سبک سازی مقاطع سازه ای می گردد.

اسکلت و شاسی کشی مجزای مربوط به نمای کامپوزیت که روی سطح پیرامونی بنا نصب می گردد موجب اثربخشی مطلوبی به عنوان میان قاب ها می گردد.

با اجرای ورق کامپوزیت مبحث ۱۹ مقررات ملی نیز لحاظ خواهد گردید، زیراکه با وجود لایه پلی اتیلن، خاصیت آب بند بودن محصول و همچنین محبوس شدن هوای بین ورق و ساختمان موجب ایجاد یک عایق حرارتی – صوتی مطلوب در پیرامون ساختمان می گردد.
ورق کامپوزیت در صورت اجرای صحیح از دسته مصالح آکوستیک، ضد آب و آب بند به حساب می آید.

از دیگر مزایای این محصول سهولت نگهداری، تعمیر و تعویض ورق کامپوزیت در صورت نیاز به هر دلیل ممکن می باشد، به طور مشخص دیگر متریال چنین قابلیتی ندارند.
در دسترس و موجود بودن ورق های کامپوزیت بدون محدودیت حجم سفارش، زمان تحویل و یا نیاز به سورت و دسته بندی متریال.
هزینه تمام شده برای نصب و اجرای ورق کامپوزیت در مقایسه با سایر نماها پایین تر است.
با توجه به آماده بودن ورق های کامپوزیت و ماهیت سریع عملیات نصب زمان اجرای ورق کامپوزیت کوتاه تر از دیگر محصولات موجود در بازار می باشد.
رنگ و کیفیت ورق کامپوزیت در برابر شرایط اقلیمی و جوی مختلف به هیچ عنوان تغییر نمی کند و به طور کلی پایایی و پایداری محصول در مقابل خوردگی و تغییر رنگ بسیار بالا می باشد.
هموار و یکنواختی رنگ در کار تمام شده.

منعطف بودن، شکل پذیری و تنوع رنگ، با توجه به سبک بودن وزن ورق کامپوزیت عملیات تسطیح، نورد و شکل دهی با زوایای مختلف به سادگی توسط ابزارهای رایج قابل انجام است. این ویژگی کمک شایانی به طراحان برای ایجاد طرح های خاص نموده است.
مقاومت در برابر حریق.
ورق کامپوزیت نیاز به شستشو ندارد ، در واقع در رنگ ورق کامپوزیت نوعی رزین خاص به کار برده شده که از ایجاد الکتریسیته ساکن و جذب گرد و غبار به ورق جلوگیری می کند.

محدودیت های ورق کامپوزیت :

شاید محدودیتی که بتوان در قبال این محصول به آن اشاره کرد استفاده از محصولات کامپوزیت با کیفیت پایین و همچنین عدم اجرای صحیح و رعایت استانداردهای مرتبط با ورق کامپوزیت باشد.

نحوه نصب و پیاده سازی ورق کامپوزیت :
روش اجرای نصب ورق کامپوزیت به سه دسته کلی تقسیم می شود:

نصب ورق کامپوزیت به روش متحرک یا ریلی (Hang): در این روش ورق های کامپوزیت بعد از برش و مونتاژ به شکل چکمه ای شیار خورده و سپس بر روی ریل های آلومینیومی قابل رگلاژ نصب می شوند بدین ترتیب امکان جابجایی هر پنل به صورت جداگانه وجود خواهد داشت.
نصب ورق کامپوزیت به روش ثابت (Fix): در این روش ورق ها به صورت ثابت با اتصالات پیچ، پرچ و نبشی به سازه فلزی متصل می‏ شوند، این روش خود شامل دو دیتیل می شود:
I.    دیتیل اجرایی درپوش لاستیکی
II.    دیتیل اجرایی پیچ کردن دو ورق به صورت لبه برگشت به یکدیگر
نصب ورق کامپوزیت با پروفیل H که خود شامل دو دیتیل می شود:
I.    دیتیل اجرایی با پروفیل H معمولی
II.    دیتیل اجرایی با پروفیل ورق گیر رو کوب دار

نگهداری و تعمیرات ورق کامپوزیت :

همانطور که در بخش مزایا و نقاط قوت ورق کامپوزیت نیز توضیح داده شد با توجه به ماهیت متریال این محصول نیازی به شستشوی آن نیست حتی در محل هایی که میزان آلودگی بسیار بالا است نیز شستشوی ورق به راحتی توسط مواد شوینده و پاک کننده معمولی قابل انجام است. همچنین پایایی و پایداری بالای ورق کامپوزیت ثبات رنگ را در تمام شرایط اقلیمی و جوی تضمین می نماید. در صورت نیاز به تعویض ورق کامپوزیت به هر علت دیگری نیز فارغ از اینکه روش و دیتیل اجرای این محصول چگونه باشد این امر قابل انجام است.

اجرای نمای کامپوزیت همانطور که از نام این محصول پیداست، ورق کامپوزیت آلومینیوم یا اجرای نمای کامپوزیت، ماده ای مرکب است که از ۲ لایه آلومینیوم و یک لایه پلاستیک در وسط که از نوع پلی اتیلن می باشد تشکیل شده است که این سه لایه توسط چسب پلیمری به هم متصل شده اند؛ ضخامت ۲ لایه آلومینیوم مساوی و بین ۳۰ تا ۵۰ میکرون بسته به مورد متغیر بوده و ضخامت کل آن ۴ میلیمتر می باشد.

ورق های کامپوزیت (اجرای نمای کامپوزیت) وزن کمی در حدود۶-۵کیلوگرم درهر مترمربع دارند که در مقایسه با دیگر مصالح از قبیل سنگ، شیشه و سیمان دارای پایین ترین وزن ممکن است. با بررسی های به عمل آمده نمای کامپوزیت آلومینیوم حدود ۹۰% سبک تر از سنگ گرانیت، ۶۵ درصد سبک تر از سیمان و۵۰ درصد سبک تر از شیشه می باشند.

این محصول جزء مصالح آب بند محسوب می شود و همچنین خواص آکوستیکی داشته، ضمناً چنانچه به هر دلیلی نیاز به تعویض آنها باشد این کار به راحتی قابل انجام است که دیگر مصالح عموماً در همه موارد فوق ضعفهای فراوانی دارند.

فواید استفاده از ورق کامپوزیت آلومینیوم :

اجرای نمای کامپوزیت

جدا از بحث زیبایی شناسی تنوع در اجرای نمای کامپوزیت و کیفیت متفاوت کامپوزیت آلومینیومی به طور خلاصه از ۲ منظر وجوه تمایز دیگری بین این محصول و سایر مصالح نماسازی وجود دارد.

اولین و مهمترین امتیاز این محصول وزن سبک نمای کامپوزیت و در نتیجه کمک قابل توجه به سبک سازی ساختمان می باشد. چرا که بر همه اهل دانش و فن ساختمان پوشیده نیست که کاهش وزن لرزه ای ساختمان منجر به کاهش نیروی برش پایه و در نتیجه کاهش نیروی زلزله در محاسبات سازه ای می گردد. به طوری که در نتیجه این امر المانهای سازه ای ساختمان اقتصادی تر و بهینه تر طرح می شود که در واقع این امر جدا از مسئله خطر زلزله باعث سبکتر شدن مقاطع سازه ای می گردد.

همچنین به دلیل نصب یک اسکلت فلزی به ساختمان برای اجرای نمای کامپوزیت نمی توان از تأثیر مطلوب این اسکلت به عنوان میانقاب ها صرف نظر نمود. وجه تمایز دیگر این محصول لحاظ مبحث ۱۹ مقررات ملی است. چرا که به دلیل وجود لایه پلی اتیلن و همچنین آب بند بودن این محصول در کنار وجود هوای محبوس بین ورق وساختمان یک عایق حرارتی – صوتی پیرامونی ساختمان بوجود می آید که تأثیر آن بسیار مطلوب و قابل توجه است.

ویژگی ورق های کامپوزیت درنمای ساختمان:
۱.سبک بودن
۲.سطح هموار و یکنواختی رنگ
۳.شکل پذیری
۴.تنوّع رنگ
۵.مقاومت در برابر آتش سوزی
۶.عملکرد غیریکپارچه در زلزله
۷.امکان آب بندی نما
۸.بی نیازی به شستشو
۹.قابلیت تعویض پانل ها
۱۰.خواص آکوستیک

مشکلات موجود در استفاده از این محصول:
بی تردید بزرگترین مشکل موجود در اجرای نمای کامپوزیت، که به این صنعت نوین لطمه می زند از یک سو ورود محصولات بی کیفیت و از سوی دیگر اجراهای نامناسب برخی افراد غیر متخصص است.

اجرای نمای کامپوزیت

اجرای نمای کامپوزیت

کامپوتایل

 مشخصات کلی کامپوتایل :
 •     پنل های سقفی و دیواری از جنس کامپوزیت ترکیبی
 •     دارای تنوع، رنگ و طرح بندی مختلف شامل:
 •     طرح آجر نما
 •     طرح موج
 •     طرح حصیری
 •     طرح دایره
 •     قابل کاربرد در فضاهای مختلف از جمله: لابی ساختمان ها، منازل مسکونی، دفاتر اداری، سالن های آمفی تئاتر، سالن های اجتماعات و همایش ها، فروشگاه ها، بیمارستان ها، فرودگاه ها، مجموعه های ورزشی، استخر ها، فروشگاه ها، هتل ها و …

مزایا و نقاط قوت کامپوتایل :

 •     ضد باکتری و میکروب و مقاوم در برابر تماس با مواد اسیدی و بازی
 •     عایق حرارتی و صوتی مطلوب
 •     زیبایی چشمگیر سقف نهایی
 •    قابل رنگ آمیزی و دارای تنوع رنگبندی
 •     قابل شستشو بودن پوشش دیوار و سهولت نظافت
 •     مقاومت بالا در برابر تغییرات شرایط جوی و تحمل دما از تلرانس ۴۰- تا ۱۶۰+ درجه سانتیگراد
 •     سبک سازی دیوارها و سقف ها و ایمنی بالا در برابر ریسک زلزله
 •     مقاومت در برابر اشتعال
 •     مقاومت در برابر عبور اشعه ایکس

محدودیت های کامپوتایل :

 •     مونتاژ و دِمونتاژ کامپوتایل به سادگی دیگر انواع تایل نمی باشد
 •     رنگ سفید کامپوتایل ها در قیاس با دیگر رنگ ها زودتر کثیف می شود و نیاز به تنظیف دوره ای دارد

نحوه نصب و پیاده سازی کامپوتایل :
روش اجرای نصب کاملاً مشابه نصب تایل های مخفی بوده و پس از اجرای سازه نگهدارنده کامپوتایل ها داخل آن قرار می گیرند.
نگهداری و تعمیرات کامپوتایل :
به منظور نگهداری نیاز به دستورالعمل خاصی نبوده و صرفاً در صورت خاک گرفتن کامپوتایل ها در مرور زمان میتوان با استفاده از انواع پارچه و دستمال های تنظیف مرطوب اقدام به گرد گیری و تنظیف کامپوتایل ها نمود (در صورت نیاز میتوان از انواع شوینده های غیر خورنده نیز برای پاک کردن لکه های احتمالی استفاده کرد). در صورت نیاز به تعمیر کامپوتایل ها به هر دلیل احتمالی بهتر است که این عملیات توسط یک فرد فنی انجام شود چرا که دِمونتاژ کامپوتایل ها به سادگی دیگر انواع تایل ها نبوده و قدری نیاز به ذهنیت و تجربه فنی دارد، اما به صورت کلی در هر نقطه از فضا که نیاز به تعمیر باشد این کار به سرعت قابل انجام است.

کامپوتایل

تایل آلومینیومی ورق پانچ متال

 مشخصات کلی :

ورق پانچ که با نام تجاری پانچ متال نیز در بازار شناخته می شود، عبارت است از ورق آلومینیومی به ضخامت ۷/۰ تا ۱ میلیمتر، این محصول را می توان به عنوان پوشش سقف و گاهاً نما استفاده نمود. ابعاد متداول و استاندارد برای برش این ورق معمولاً به عرض ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر و طول ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتی متر می باشد. رنگ آمیزی و الوان نمودن این محصول از طریق رنگ پودری الکترو استاتیک صورت می گیرد. حفره های روی سطح ورق پانچ متال از طریق دستگاه پانچ سی اِن سی ایجاد می شود که موجب خاصیت آکوستیک این ورق می گردد.
مزایا و نقاط قوت محصول :
این محصول قابل اجرا در فضاهای قوس دار (Curve) می باشد و که کاربرد زیادی در فضاهای با کاربری تجاری و ورزشی دارد.
از دیگر مزایای ورق پانچ متال وجود حفره های منظم پانچ روی سطح آن است که با اضافه شدن لایه نمدین (Non-Woven) در پشت ورق خاصیت آکوستیک آن را چندین برابر می نماید.
امکان برداشت ورق پانچ متال پس از نصب وجود دارد، بنابراین دسترسی به تأسیسات پشت ورق کار شده ساده و فراهم می باشد.
ورق پانچ متال می تواند پوششی مناسب برای سقف کاذب فضاهایی با ارتفاع بلند باشد.
محدودیت های محصول :
شاید محدودیتی که بتوان در قبال این محصول به آن اشاره کرد این باشد که عملیات برداشت و دِ مونتاژ ورق پانچ متال به سادگی سقف مشبک تایل نیست و برای بازکردن سقف کاذب نیاز به باز نمودن پروفیل نگه دارنده ورق گیر نیز هست.
نحوه نصب و پیاده سازی :
اجرای ورق پانچ متال به دو روش سطح صاف و قوس دار میسر است. برای نصب محصول نیاز به زیرسازی آهنی جهت تکیه گاه پروفیل های نگه دارنده ورق می باشد. برای این منظور معمولاً از پروفیل های آهنی به ابعاد ۳۰*۲۰ یا ۳۰*۱۰ استفاده می شود. برای نصب ورق پانچ به صورت قوسی نیاز به نورد شدن قوطی های آهنی زیرساخت کار می باشد.

تایل آلومینیومی ورق پاچ متال
– با تشکر از  شرکت کدکن مبین سازه جهت ارائه مقاله انواع  سقف های کاذب آلومینیومی
۱۳۹۵/۰۷/۰۶ / توسط / در
آشنایی با دستگاه واترجت

دستگاه واترجت یا برش با آب وسیله ی است که برای برش فلزات یا دیگر مواد مثل سنگ و گرانیت به کار برده می شود. در دستگاه واترجت از یک جریان نازک آب معمولی یا مخلوطی از آب و مواد ساینده (abrasive substance) مثل اکسید آلومینیوم یا garnet با سرعت و فشار بسیار بالا (به عنوان مثال MPa 400) که از داخل یک روزنه کوچک خارج می شود، استفاده می گردد.

water-jet-cutting

 

زمانی که مواد مورد نظر برای برش دادن حساس به حرارت باشند استفاده از برش آب ارجحیت دارد.

بعضی از واترجت ها از آب خالی (بدون مواد ساینده) برای برش استفاده می کنند که این دستگاه ها برای بریدن مواد نرم تر مثل مواد غذایی، لاستیک و فوم مناسب هستند.

با تغییردادن قطعات نازل و نوع و اندازه مواد ساینده می توان عرض یا kerf برش را تغییر داد. در برش های معمولی با مواد ساینده عرض برش بین ۰.۰۴ تا ۰.۰۵ اینچ (۱.۰۱۶ تا ۱.۲۷ میلیمتر) می باشد ولی به باریکی ۰.۵۰۸ میلیمتر هم می تواند برسد.

در برش بدون مواد ساینده، عرض برش در حالت عادی بین ۰.۱۷۸ تا ۰.۳۳ میلیمتر است اما به کوچکی ۰.۰۷۶ میلیمتر که تقریبا برابر با ضخامت موی انسان هست هم می تواتد باشد. به وسیله این جت های بسیار کوچک می توان برای کاربردهای بسیار متنوعی برش های خیلی دقیقی ایجاد نمود.

 

مزایای واترجت

 

مزیت مهم واترجت قابلیت آن برای برش مواد مختلف بدون تغییر خواص ذاتی و آسیب زدن به آن است. چون در این روش مواد تحت عملیات حرارتی قرار نمی گیرند.

قابلیت دیگر دستگاه های واترجت در برش های پیچیده است. واترجت ها می توانند شکل های پیچیده را با سرعت و دقت بالا و به صورت اقتصادی تولید نمایند. این کار بوسیله اهرم های ۳ بعدی و نرم افزار مخصوص قابل انجام است.

واترجت یا برش بوسیله جت آب یک فن آوری پاک یا سبز محسوب می گردد. در این روش ضایعات زیان بار تولید نمی شود و هزینه ضایعات کاهش می یابد. با توجه به عرض برش بسیار کم در این روش می توان حداکثر استفاده را از قطعات نمود و در نتیجه باز از هزینه مواد مصرفی کاسته می شود.

دستگاه های واترجت مصرف آب کمی (نیم گالن تا یک گالن در دقیقه) با توجه به اندازه روزنه نازل (orifice) دارند که این مقدار آب مصرفی قابل بازیافت از طریق سیستم حلقه بسته می باشد. مواد ساینده garnet، طبیعی و غیرسمی بوده و قابل استفاده مجدد هستند. واترجت ها ذرات گرد و غبار موجود در هوا که حاصل عملیات برش هستند را ایجاد نمی کنند.

دستگاه واترجت تقریبا هر ماده ای را که بتوان به صورت ورق درآورد و در مقابل آن قرار داد را می تواند برش دهد. موادی که معمولا برای برش آنها از واترجت استفاده می شود عبارتند از: لاستیک، فوم، پلاستیک ها، چرم، کامپوزیت ها، سنگ، کاشی، فلزات، مواد غذایی، کاغذ و … موادی که برای برش آنها نمی توان از واترجت استفاده کرد شیشه آبدیده (tempered glass) الماس و سرامیک های خاص هستند. دستگاه واترجت قابلیت برش مواد تا ۴۵ سانتیمتر ضخامت را داراست.

مشخصات اصلی برش بوسیله دستگاه واترجت

– استفاده از جریان بسیار سریع مواد ساینده در داخل آب با فشار بسیار بالا (Psi 90.000 تا ۳۰.۰۰۰ یا Mpa 621 تا ۲۰۷) که توسط پمپ تشدیدکننده (intensifier pump) تولید می شود.

– کاربرد برای برش رنج وسیع از مواد مختلف شامل مواد حساس به حرارت، مواد نرم یا بسیار سخت

– عدم ایجاد آسیب حرارتی در سطح یا لبه های قطعه کار

– نازل معمولا از جنس sintered boride ساخته می شوند.

– ایجاد زاویه برش (اختلاف عرض شکاف در سطح بالایی و پایینی قطعه) کمتر از یک درجه در بیشتر برش ها که با کاهش سرعت عملیات برش این مقدار را هم می توان کاملا از بین برد.

– فاصله نازل تا قطعه کار روی اندازه شکاف و نرخ برش تاثیرگزار است. معمولا این فاصله در حدود ۳.۱۷۵ میلیمتر انتخاب می شود.

water-jet-cutting 1

نمایی از نحوه کار جت مواد ساینده

۱- آب ۲- جواهری (لعل یا الماس) ۳- مواد ساینده ۴- نگهدارنده ۵- خروج آب و مواد ۶- قطعه کار۷- پایه های نگهدارنده قطعه کار ۸- آب انباشته شده ۹- محل برش داده شده ۱۰- لوله هدایت مواد ۱۱- مواد ساینده

کیفیت مقطع یا لبه های برش

با کاهش سرعت عملیات برش کیفیت مقطع برش بهبود می یابد. با توجه به شکل برای مواد نازک سرعت برش برای دستیابی به کیفیت حالت ۱ سه برابر سرعت در حال ۵ است. برای مواد ضخیم تر سرعت برش در حالت ۱، شش برابر سرعت برش برای کیفیت در حالت ۵ است. به عنوان مثال سرعت برش برای آلومینیوم با ضخامت ۴ اینچ و کیفیت شماره پنج ۱۸ میلیمتر بر دقیقه و برای کیفیت حالت یک ۱۰۷ میلیمتر بر دقیقه است.

water-jet-cutting 2شکل پایین نمایی شماتیک از برش قطعه کار با واترجت را نشان می دهد.

water-jet-cutting 3

۱۳۹۵/۰۶/۱۹ / توسط / در
طراحی مفهومی نیروگاه حرارتی

امروزه نیروگاه های حرارتی، به عنوان زیرساخت انرژی، نقش عمده ای در تولید انرژی الکتریکی به عهده دارند. در حالی که آنها مقادیر بسیار زیادی از تقاضای انرژی را تولید می کنند، با مشکلات متعددی سروکار دارند. بسیار واضح است که این ابرساختارها معضلات …

۱۳۹۵/۰۱/۲۶ / توسط / در
استخری از جنس آسمان بر روی زمین
تا به حال تصور کرده اید در استخری شنا کنید که در ۳۵ متری زمین معلق بوده و از شفافیت شیشه، هر لحظه احساس سقوط به شما دست دهد؟! بله درست تصور کردید؛ این همان پروژه‌ای است که در Nine Elms شهر لندن توسط گروه معماری HAL طراحی شده و در حال اجرا است.

۱۳۹۵/۰۱/۲۶ / توسط / در
تلفیق هنر معماری با منابع زیست‌محیطی
پس از چندین سال که یک منبع غنی آب معدنی در منطقه Parque Urueta در مرکز شهر ایالت چیئوائوا کشور مکزیک بدون استفاده مانده بود، موسسه دانش‌آموزی هنر و معماری ISAD موفق شد آن را به یک محل تفریحی مناسب تبدیل کند.

۱۳۹۵/۰۱/۲۶ / توسط / در